Regały metalowe — rodzaje i sposoby zastosowania

Nowoczesne regały dostępne są w szerokiej gamie materiałów, od drewna po tworzywa sztuczne. Jednak regały metalowe są uważane za najmocniejsze i najbardziej niezawodne. Konstrukcje te są trwałe i stabilne. Dopuszczalne obciążenie jest różne w zależności od rodzaju regału — niektóre mogą utrzymać 70 kg, inne — 900 kg.

Rodzaje regałów metalowych

W zależności od rodzaju konstrukcji wyróżnia się następujące rodzaje regałów:

Uniwersalne. Regały znajdują szerokie zastosowanie zarówno w magazynach, jak i w pomieszczeniach pomocniczych, gospodarczych.

Mobile. Regały metalowe mobilne to uniwersalny model składający się z systemu półek montowanych na ruchomych platformach. Porusza się po szynach. Nadaje się do zastosowania w magazynach, archiwach czy biurowcach. Unikalna konstrukcja regałów przesuwnych pozwala na oszczędność miejsca nawet do 70% poprzez stworzenie przestrzeni pomiędzy regałami. Półka może udźwignąć od 70 kg do 150 kg. Wysokość maksymalna do 3000 mm, szerokość 1200 mm, długość do 7000 mm.

Stojaki z półkami. Regały półkowe nadają się do przechowywania dokumentów, małych ładunków, sprzętu biurowego. Perforowane wsporniki umożliwiają montaż półek na dowolnej wysokości. Projekt wyróżnia się prostotą montażu. Maksymalne obciążenie na półkę wynosi 120 kg. Maksymalna wysokość wynosi 2500 mm, szerokość —1500 mm, a głębokość — 800 kg.

Regały średniego obciążenia. Pozwalają one na przechowywanie ładunków o dużych gabarytach. Maksymalny ciężar na półkę wynosi 500 kg, wysokość — 3000 kg, szerokość — 2100 mm, głębokość — 1000 mm.

Dostępne są również regały wielopoziomowe, wgłębne i wysuwane. Istnieją kompleksy regałów i inne rodzaje, które można wykorzystać w różnych pomieszczeniach. Każda konstrukcja jest unikalna pod względem wymiarów i maksymalnej wagi.

Zastosowanie regałów metalowych

Regały metalowe wysokiej jakości są również zróżnicowane w zależności od miejsca ich wykorzystania. Obecnie najczęściej spotykane są następujące obszary:

– Archiwum. Regały są niezastąpione w archiwach, placówkach oświatowych, bibliotekach. Konstrukcje metalowe dla tych instytucji mogą być stacjonarne lub mobilne. Każdy model ma swoją pojemność i unikalne wymiary.
– Magazyn. Znajdują się w pomieszczeniach przemysłowych lub magazynach. Dostępne w różnych rozmiarach i pojemnościach.
– Biuro. Regały metalowe do biur, z reguły wyróżniają się niewielkimi wymiarami.
– Regały wystawowe. Stojaki na wystawy mogą być eksponowane w muzeach, centrach handlowych i innych miejscach. Wyposażone w dużą ilość półek i sekcji.