Do najpopularniejszych przyrządów używanych przy produkcji metalowych konstrukcji są spawarki. Głównym ich celem jest złączenie fragmentów konstrukcji przy pomocy spoiny. Odpowiednio zrobione spawy posiadają bardzo dużą trwałość, przez co ta technika jest jedną z najważniejszych sposobów połączeń metalowych.

Spawarki można podzielić na parę typów, w zależności od zastosowanej konstrukcji. Do najpopularniejszych zaliczamy modele z transformatorem a także spawalnicze półautomaty, zwane też migomatami. Zależnie od tego, do czego są przeznaczone posiadają różne parametry, od niewielkich urządzeń zaprojektowanych do domowego użytku aż po profesjonalne modele używane w zastosowaniach przemysłowych. W czasie wykonywania metalowych konstrukcji istotne jest, żeby łączone detale wykonane były dokładnie i precyzyjnie, co sprawia, że możemy je właściwie zespawać.

Możemy wykorzystać do tego zadania plazmowe przecinarki lub plazmowe wypalarki, które wykorzystują plazmę do przecinania materiału. Ta metoda jest niezwykle skuteczna, i również szybka i precyzyjna, przez co staje się coraz częściej stosowana.