Stan błogosławiony to absolutnie wyjątkowy okres dla każdej kobiety. Wiąże się z wieloma zmianami. Jesteś narażona na huśtawki nastrojów, złe samopoczucie i nadmierny strach. Z tego powodu musisz być objęta większą opieką niż zazwyczaj. Mowa tu zarówno o większej trosce kierowanej ze strony Twojej rodziny i partnera, jak i o lekarzach.Stan błogosławiony to absolutnie wyjątkowy okres dla każdej kobiety. Wiąże się z wieloma zmianami. Jesteś narażona na huśtawki nastrojów, złe samopoczucie i nadmierny strach. Z tego powodu musisz być objęta większą opieką niż zazwyczaj. Mowa tu zarówno o większej trosce kierowanej ze strony Twojej rodziny i partnera, jak i o lekarzach.

Wizyty u ginekologa w trakcie ciąży – kiedy się zgłosić?

Pierwsza wizyta u ginekologa, jeśli podejrzewasz u siebie ciążę, powinna się odbyć między 6. a 8. tygodniem. Na tym jednak nie koniec. Od tego momentu będziesz przychodzić do lekarza regularnie raz w miesiącu – aż do 28. tygodnia ciąży. Od 28. do 36. tygodnia należy przychodzić do ginekologa przynajmniej co dwa tygodnie. Sama końcówka ciąży, czyli od 36. tygodnia do porodu musisz widzieć się z lekarzem raz w tygodniu.
Oczywiście częstotliwość wizyt u ginekologa w czasie ciąży może być zmieniona w przypadku, gdy lekarz będzie podejrzewał jakieś nieprawidłowości w rozwoju płodu. Ogromne znaczenie ma też samopoczucie przyszłej mamy. Jeśli będzie to konieczne, część ciąży możesz spędzić w szpitalu.

Pierwsza wizyta u ginekologa w czasie ciąży

Podczas pierwszej wizyty u lekarza ginekologa musisz przygotować się przede wszystkim na przeprowadzenie skrupulatnego wywiadu położniczego. Doktor dokładnie Cię przepyta. Dobrze więc, jeśli zawczasu przygotujesz sobie odpowiedzi i spokojnie odpowiesz na wszystkie wątpliwości. Z lekarzem poruszysz następujące kwestie:

• przebytych do tej pory chorób;

• zażywanych leków;

• warunków socjalnych;

• genetycznego obciążenia w rodzinie (chodzi o wymienienie chorób, które pojawiały się często w Twojej rodzinie lub w rodzinie partnera);

• poprzednich ciąż, poronień, porodów;

• przechodzonych operacji.

Podczas pierwszej wizyty z całą pewnością lekarz zrobi Ci USG. Tego typu badanie pozwoli na określenie wieku ciąży oraz fazy rozwoju płodu. Będziesz miała także zmierzone ciśnienie. Ginekolog zrobi również wymaz z pochwy (standardowe badanie cytologiczne, dzięki któremu możliwe jest określenie stanu szyjki macicy i pochwy) oraz wykona badanie palpacyjne piersi. Ponadto doktor wypisze skierowania na szereg badań:

• krwi;

• grupy krwi (ma to znaczenie dla wykluczenia tzw. konfliktu serologicznego);

• poziomu cukru we krwi;

• moczu (ogólne badanie moczu);

• WR – dzięki tej analizie możliwe jest wykluczenie zachorowania na kiłę.

Planowany termin porodu oraz karta ciąży

W trakcie pierwszej wizyty u ginekologa po zajściu w ciążę otrzymasz także tzw. kartę przebiegu ciąży. Znajdziesz w niej różne oznaczenia w tym np. ciśnienie krwi, poziom hemoglobiny, akcję serca płodu, położenie miednicowe/podłużne główkowe, pomiar wysokości dna macicy w cm, termin następnej wizyty. Karta będzie zawierała także informację określaną jako PTP lub TP. Jest to oznaczenie planowanego terminu porodu – lekarz wpisze tam datę dzienną. Pamiętaj, że PTP jest wyłącznie wskazówką. Nie przywiązuj do tej daty większego znaczenia. Najprawdopodobniej dziecko urodzi się w nieco innym terminie. TPT jest po prostu wskazaniem, kiedy mniej więcej dziecko pojawi się na świecie.

Skierowanie do szpitala

Kiedy ukończysz 41. tydzień ciąży, otrzymasz skierowanie do szpitala. To już dosłownie końcówka ciąży, dlatego lekarz decyduje się na przygotowanie Cię do porodu. Oczywiście takie skierowanie niekiedy dostaje się wcześniej – wszystko zależy od stanu zdrowia dziecka i matki.
Pamiętaj, że samo urodzenie dziecka nie jest „skończoną przygodą”. Organizm kobiety czasami naprawdę długo dochodzi do siebie po porodzie. Z tego powodu, kiedy już urodzisz, musisz wrócić do ginekologa. Ten oceni, czy rany goją się właściwie, czy hormony wracają do normy w odpowiednim tempie itd.