Już od dłuższego czasu na rynku dostępne są generatory ozonu. Jakie jest zastosowanie tych urządzeń? Czy warto kupić ozonator?
Czym jest ozon?

Unoszący się po burzy w powietrzu przyjemny zapach świadczy o obecności w nim ozonu. Ta alotropowa odmiana tlenu została odkryta w roku 1840. Jak wykazały liczne badanie prowadzone nad ozonem powstaje on w górnych warstwach atmosfery ziemskiej, a ściślej w stratosferze. Podobnie to tlenu ozon ma postać gazu bladoniebieskiego koloru. Do powstania ozonu w warunkach naturalnych dochodzi na skutek promieniowania nadfioletowego lub wyładowań elektrycznych. W chwili obecnej nie znamy środka mającego tak silne właściwości dezynfekujące, jak ozon. Działa on zabójczo nie tylko na wirusy, ale również na bakterie. Niszczy alergeny, grzyby i pleśnie.

Wykorzystanie generatorów ozonu

Jak już wspomniano, ozon zabija alergeny, pleśnie, bakterie i grzyby. Te właściwości ozonu postanowiono więc wykorzystać w urządzeniach zwanych generatorami ozonu. Dzięki nim można pozbyć się wspomnianych wyżej niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia organizmów i substancji uczulających. Z ozonatorów korzysta obecnie medycyna, przemysł spożywczy i motoryzacyjny. Urządzenia te są coraz częściej kupowane także przez osoby prywatne.

Jak ozonować klimatyzację samochodową?

Generatory ozonu są bardzo powszechnie stosowane dzisiaj do odgrzybiania klimatyzacji w samochodach. Czyszczenie klimatyzacji jest konieczne, aby ustrzec się problemów ze zdrowiem. Każdy posiadacz klimatyzowanego samochodu powinien zabieg ten wykonywać przynajmniej raz na 12 miesięcy. Czasem ozonowanie należy wykonywać nawet częściej, co pół roku. Odgrzybianie klimatyzacji możemy powierzyć serwisowi, możemy też zdecydować się na zakup ozonatora i zabieg ten przeprowadzić samodzielnie. Ozonowanie nie jest bowiem procesem skomplikowanym. Ozonator najlepiej jest umieścić na przednim fotelu lub desce rozdzielczej. W zależności od modelu podłączamy go do sieci (na przykład za pomocą przedłużacza) lub do gniazdka zapalniczki. Następnie uruchamiamy silnik i włączamy klimatyzacje na obieg wewnętrzny. Następnie nastawiamy czas przez jaki ozonator ma pracować, zamykamy wszystkie okna (jeśli używamy przedłużacza, okno musimy uszczelnić) i opuszczamy auto. O tym, że pora odgrzybić klimatyzację świadczy brzydki zapach, który pojawia się w kokpicie samochodu.
Ozonowanie to zabieg, który pozwoli nam pozbyć się nie tylko przykrego zapachu (także zapachu nikotyny), ale także alergenów, pleśni i grzybów.

Dlaczego trzeba ozonować klimatyzację w samochodzie?

Ozon chroni nie tylko ludzkie, ale każde występując na Ziemi organizmy żywe przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Jest jednym z najbardziej silnych, znacznie silniejszych niż chlor, środków o właściwościach dezynfekujących. Generator ozonu to urządzenie, które wytwarzając ozon przyczynia się do poprawy naszego samopoczucia i zdrowia. W małych dawkach ozon jest bezpieczny, niszczy bakterie, grzyby, pleśnie, wpływa pozytywnie na jakość powietrza.