Zakup własnego pojazdu to w dalszym ciągu dla dużej liczby ludzi duże obciążenie. W ostatnim czasie rosnącą popularność podczas finansowania kupna pojazdów odgrywać zaczynają samochodowe kredyty. Instytucje finansowe goniąc za klientami bardzo uprościły zasady udzielania kredytów samochodowych, i w wielu przypadkach mamy możliwość załatwienia tego w samym salonie czy komisie, gdzie auto jest sprzedawane. Przy samochodowych kredytach zabezpieczeniem ich zostaje auto.

Do czasu, gdy kredyt samochodowy w całości nie zostanie pospłacany, to instytucja udzielająca kredytu figuruje jako współwłaściciel samochodu, a tym samym, właściciel nie ma możliwości żeby bez bankowej zgody odsprzedać. Przeważnie wymagana jest polisa AC z wpisem na rzecz banku udzielającego pożyczki. Tego typu zabezpieczenie zabezpiecza bank w przypadkach, gdy pojazd ktoś ukradnie albo zostanie zniszczony, co mogłoby się wiązać z brakiem zabezpieczeń. Cesja na polisie AC na udzielającego kredyty sprawia, że gdy taka sytuacja wystąpi, to zobowiązanie będzie spłacone z wypłaconego ubezpieczenia.

Przy samochodowych kredytach instytucje finansowe przeważnie mają uproszczone procedury, w dużej części przypadków nie musimy nawet pokazywać dokumentów z dochodami, a tylko wypełniamy oświadczenie o stanie naszych zarobków.