Obecny sezon dla Piasta może okazać się, póki co, ostatnim w Ekstraklasie. Klub z Gliwic zajmuje ostatnie miejsce w tabeli i nic nie wskazuje na to, żeby miał podnieść się z tragicznej sytuacji w jakiej się znalazł. Postawa Gliwiczan może dziwić o tyle, że to zespół, który jeszcze w ubiegłym sezonie zdobył wicemistrzostwo kraju. Co prawda na tym kończą się sukcesy klubu w tym wieku, ale jednak całkowicie odmienna postawa zespołu w tym sezonie z pewnością martwi jego kibiców. Dlaczego warto dowiedzieć się czegoś więcej o Gliwiczanach? Ponieważ łączy nas piłka! I fascynacja Ekstraklasą.

Historia Piasta Gliwice pokazuje dobitnie, że najbardziej zafascynowanymi na punkcie piłki ludźmi byli Ci ze Lwowa. To właśnie wysiedleńcy z dawnego polskiego miasta, tuż po zakończeniu II wojny światowej, bo już w czerwcu 1945 roku założyli klub sportowy Piast Gliwice. Jak widać nazwa klubu od początku niewiele się zmieniła (poza latami 90., kiedy zamiast Piasta był… Bumar, a później Bojków). Historyczną chwilą w historii klubu było wywalczenie awansu do Ekstraklasy, które udało się Gliwiczanom dopiero w 2008 roku, po 63 latach istnienia! Zarówno kibice, jak i piłkarze, czekali naprawdę cierpliwie, ale w końcu ta sztuka się im udała.

W najwyższej klasie rozgrywkowej Piast utrzymał się dwa sezony, żeby na kolejne dwa spaść znowu do pierwszej ligi. Od momentu drugiego awansu do Ekstraklasy w sezonie 2011/2012 Piast utrzymywał się w lidze z bardzo dobrym skutkiem, w pierwszym sezonie po awansie zajmując 4. miejsce, a trzy lata później zdobywając wicemistrzostwo kraju. Niestety wszystko wskazuje na to, że od przyszłego sezonu Piastowi znów przyjdzie grać na zapleczu Ekstraklasy. Po sezonie zasadniczym Piast zajmował ostatnie miejsce w tabeli z najmniejszą liczbą punktów, nie wszystko jednak stracone i może okazać się, że Gliwiczanie jeszcze przełamią swoją słabą passę.

Co ciekawe, od marca na ławce trenerskiej Piasta zasiadł Dariusz Wdowczyk, który w rundzie jesiennej prowadził zespół Wisły Kraków. A kto zajmował ostatnie miejsce w tabeli na początku sezonu? Właśnie Wisła. Nie chcemy nic mówić, ale trener Wdowczyk zaliczył najbardziej pechowy sezon w swojej karierze.

Kolejna ciekawostka? Piast w sezonach, w których zajmował najniższe miejsca w lidze – dwukrotnie kończył sezon na miejscu 12. (w sezonach 2013/14 i 2014/15) – mógł pochwalić się innym osiągnięciem. Właśnie wtedy koronę króla strzelców zdobywali piłkarze Piasta, kolejno Marcin Robak i Kamil Wilczek. W tym sezonie Piast zdobył, do tej pory, najmniej bramek w lidze (podobny wynik ma jedynie Termalica), a jego najlepszym strzelcem jest Gerard Badia, który ma 8 trafień na koncie.

Afera korupcyjna w polskiej piłce nie ominęła Piasta. Klub z Gliwic był podejrzany o próbę ustawienia wyniku meczu ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki w sezonie 2004/05. Do samego ustawienia nie doszło (a przynajmniej nie było na to dowodów), ale za sam fakt niedozwolonego spotkania sędziów spotkania i obserwatora PZPN z przedstawicielami klubu, Piast został ukarany karą finansową i odjęciem 10 punktów w rozgrywkach II ligi w sezonie 2005/2006.

 

Łączy Nas Pasja – wyszukania dla Piast Gliwice