Praktycznie wszędzie w mediach jesteśmy bombardowani reklamami kredytów czy też ofertami pożyczkowymi które na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo atrakcyjnie, a jak weźmiemy do ręki umowę, to już nie wygląda to tak fajnie jak w rzeczywistości. Banki wydają rocznie miliony złotych na usługi celebrytów, którzy z ekranu telewizorów zachęcają Polaków do zadłużania się. Tak naprawdę na tle Europy Polacy są jeszcze stosunkowo mało zadłużeni – chociaż z roku na rok nasze zadłużenie rośnie w bardzo szybkim tempie. Również nasz rząd nie ma pod tym względem co się wstydzić, gdyż nasze zadłużenie nie przekracza sześćdziesięciu procent produktu krajowego brutto a jeden z warunków mówiący o możliwości przyjęcia waluty Euro to właśnie próg zadłużenia na poziomie niższym niż sześćdziesiąt procent produktu krajowego brutto. Oglądając przeciętnej długości film w przerwach reklamowych możemy obejrzeć kilka, lub też kilkanaście ofert pożyczek czy kredytów. Każda oczywiście specjalnie dla nas.

W niektórych krajach jest ustawowy limit odnośnie procentu czasu antenowego poświęconego na reklamy banków oraz firm pożyczkowych – w Polsce niestety jeszcze to tak nie działa. Jeśli już musimy wziąć kredyt i tak na prawdę nie mamy innego wyjścia powinniśmy postarać się znaleźć jak najbardziej korzystną ofertę. W tym celu najlepiej udać się do kilku banków i wręcz zmusić doradcę kredytowego o podanie wszystkich, ale to absolutnie wszystkich kosztów, które poniesiemy wybierając ten kredyt. Nie powinniśmy absolutnie patrzeć na oprocentowanie kredytu, gdyż te może wynosić nawet zero procent, a oprocentowanie realne (prowizja od kredytu ubezpieczenie i inne koszta po stronie banku ) może wynieść nawet dwadzieścia procent w skali roku. W przypadku, gdy podpisaliśmy w pośpiechu umowę to warto pamiętać, że mamy prawo wypowiedzenia umowy w określonym przez umowę czasie lub po prostu przeniesienie kredytu do innego banku.

Nigdy ale to przenigdy nie powinniśmy podpisywać umowy tuż po jej otrzymaniu. Najlepiej taką umowę wziąć sobie do domu i od deski do deski przeczytać ze zrozumieniem.
Warto również korzystać z tak zwanych pośredników kredytowych. Wbrew pozorom nie zapłacimy więcej za koszta tego typu kredytów czy też pożyczek niż bezpośrednio w banku, gdyż wielu doradców ma wynegocjowane bardzo korzystne umowy partnerskie z bankami. Tego typu firmy doradcze posiadają oferty co najmniej kilkunastu banków i drugie tyle firm pożyczkowych i bez wątpienia znajdziemy tam coś dla siebie po cenie nie wyższej niż bezpośrednio w banku.