Nie każdego z nas stać na skorzystanie z usług kompozytorów, którym za ich usługi musielibyśmy zapłacić nie tylko jednorazowe honorarium, ale również autorskie tantiemy od każdego wykorzystania ich utworów. Rozwiązaniem w takich sytuacjach może być bank muzyki Royalty Free. Muzyka tego rodzaju jest pozbawiona tantiem autorskich, co oznacza, że klient, który ją zakupuje, płaci tylko jeden raz i ma prawo do wielokrotnego wykorzystywania danego utworu w dowolnych celach i przez nieograniczony okres czasu.

Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują ścieżek dźwiękowych między innymi do prezentacji multimedialnych, filmów reklamowych i wszelkich innych produkcji filmowych, muzycznych i reklamowych, a także stron internetowych i animacji Flash. Co ważne, każda biblioteka muzyki, zwana inaczej bankiem muzyki Royalty Free, oferuje bardzo wiele ścieżek dźwiękowych do wyboru, z którymi każdy potencjalny klient może się zapoznać, zanim zdecyduje się na zakup którejkolwiek z nich. Możliwość ta daje gwarancję, że klient będzie wiedział, co dokładnie kupuje. Aby skorzystać z zasobów takich – coraz popularniejszych od jakiegoś czasu – bibliotek muzyki Royalty Free, wystarczy właściwie dostęp do Internetu.

W tej wielkiej internetowej sieci można bowiem znaleźć w dzisiejszych czasach nie jeden, lecz wiele tego rodzaju banków muzyki Royalty Free, nazywaną również produkcyjną oraz użytkową. Na takich stronach www można oczywiście zapoznać się przynajmniej z fragmentami utworów dostępnych w sprzedaży.