Sport to jeden z najważniejszych aspektów zdrowego sposobu życia. Jego brak lub za mała ilość często może doprowadzić do sporych zaburzeń zdrowia, co jest niebezpieczne szczególnie dla młodzieży i dzieci.

Dla nich bowiem za mała ilość sportu może poważnie zakłócić odpowiedni wzrost młodego organizmu, co w późniejszym okresie może mieć groźne zdrowotne konsekwencje. Tymczasem nowe technologie, komputery i telewizja sprawiły, że nasz czas płynie na siedząco. Wiele udogodnień i wynalazków ogranicza naszą fizyczną aktywność, i coraz więcej czynności robimy siedząc. Niestety sport i aktywność najmłodszych jest mocno zaniedbywane, zarówno przez samą szkołę, jak i przez opiekunów. Nie jest przecież dużym kłopotem ubrać się na sportowo w wygodne buty i dres i udać się z dzieckiem na boisko, rolki czy plac zabaw. Lecz rodzice z reguły długo siedzą w pracy, po niej chcą odpocząć lub idą do następnych obowiązków i tego sportu jest bardzo mało.

Niedziele i soboty, czyli dni, które powinno się przeznaczać na rodzinny odpoczynek, coraz więcej ludzi spędza oglądając telewizję lub robiąc zakupy. Także szkoła ma duże zaniedbania w dziedzinie troski o zdrowie fizyczne swoich uczniów.