Jedną z bardziej istotnych pozycji, które dawniej posiadać musiała praktycznie każda osoba która uczyła się obcych języków były przeróżne słowniki językowe. W księgarniach jest spora ilość przeróżnych słowników. Osobom które podróżują księgarnie oferują podręczne, niewielkie kieszonkowe słowniki, które zawierają niezbyt duży zakres zwrotów i słów.

Studenci i uczniowie przeważnie kupują dwu albo jednoczęściowe słowniki niewielkich rozmiarów, które łatwo można schować do tornistra czy plecaka i wykorzystywać w czasie lekcji. W części domów używa się też ogromnych, mających bardzo dużą ilość zwrotów i haseł wielotomowych słowników. Z powodu tego, że są one ciężkie i duże, to przeważnie nie nosi się ich często, a co za tym idzie użycie ich jest raczej ograniczone. Od momentu rozwoju sieci internetowej rosnącą popularność zyskują internetowe słowniki. Zatem czym taki słownik polsko angielski różni się od swojego książkowego odpowiednika? Podstawową zaletą, lecz tym samym wadą internetowych słowników jest to, że możemy korzystać z nich ze wszystkich miejsc, gdzie jest podłączenie do sieci internetowej. Nie mamy potrzeby nic taszczyć ze sobą, musimy mieć jedynie dostęp do laptopa czy komputera. Lecz jeśli połączenia do sieci internetowej nie mamy, to ze słownika internetowego nie da się skorzystać, i w takiej sytuacji niezwykle przydatny bywa książkowy słownik. O ile solidnie wykonane słowniki książkowe i internetowe posiadają zbliżoną liczbę wyrazów, o tyle w internetowych słownikach dużo sprawniej wyszukuje się dane hasła.

Należy tylko wprowadzić poszukiwany wyraz i po kilku sekundach otrzymujemy jako odpowiedź przetłumaczone wyrazy. Gdy używamy książkowych słowników znalezienie szukanego wyrazu trwa trochę więcej.