Czy warto spawać aluminium?

Spawanie aluminium jest popularną metodą łączenia tego materiału. Sposobów spawania aluminium jest całkiem sporo (więcej informacji na http://nitrid.eu/zastosowanie/spawanie-i-lutowanie/). Najbardziej popularne jest spawanie łukowe w osłonie gazu. Są to metody znane jako MIG oraz TIG. Używa się w tym celu helu i argonu. Mieszanka argonu i helu jest stosowana przy spawaniu metodą MIG. Gaz musi mieć dużą czystość, ponieważ aluminium jest delikatnym metalem. Metoda MIG pomaga podczas spawania materiału o grubości co najmniej 1 mm. Spawanie TIG przydatne jest, gdy spawane materiały mają mniej niż 1 mm grubości. Metody TIG i MIG chronią metal przed utlenianiem, które powoduje obniżenie jego trwałości. Gazy osłonowe zmieniają zjawiska fizykochemiczne. Aluminium można także spawać elektrodą scaloną, jednak ta metoda jest mniej popularna od innych sposobów łączenia dwóch kawałków aluminium. Ostatnio furorę robi gaz Mison. Gaz składa się z argonu oraz tlenku azotu. Ten ostatni ogranicza ozon. Mison pozwala uzyskać tzw. gładkie lico spoiny i sprawia, że wtopienie w spawany materiał jest idealne, trudno zobaczyć miejsce spojenia, aluminium sprawia wrażenie jednolitego. Jest to rozwiązanie wysokiej jakości oraz innowacyjne.

 

Jakie są zalety aluminium?

Aluminium to metal dobry do używania w niskich temperaturach, wytrzymały, nietoksyczny i higieniczny. Można go stosować w przemyśle spożywczym oraz do produkcji opakowań. Jest także odporny na korozję, a to nie jest typowe dla wszystkich rodzajów metali.

 

Cechy argonu i helu

Argon jest chemicznie obojętny, co jest jego dużym atutem. Jonizowanie przestrzeni między elektrodą a materiałem jest nieodzowne. Hel także jest obojętny chemicznie, lżejszy od powietrza, ma wysoką energię jonizacji. Wadą helu jest jego wysoka cena. Najbardziej znane firmy potrafią przeprowadzać spawanie aluminium w siedemdziesięciu krajach świata, czerpiąc duże zyski z takiej działalności i zdobywając wielu stałych klientów. Na takim działaniu można osiągnąć duże zyski i utrzymać firmę przez długie lata w dobrej kondycji. Spawanie aluminium jest dobrym sposobem na biznes – jeśli kupowane są dobrej jakości maszyny, zatrudnia się specjalistów, a zarobione pieniądze inwestuje się w różne przedsięwzięcia, wówczas można dojść do całkiem sporych funduszy i rozwinąć firmę w sposób idealny. Niefrasobliwość finansowa może doprowadzić do upadku firmy lub konieczności jej przebranżowienia. BHP, kontrole, problemy z pracownikami, konieczność kupowania drogich urządzeń, awarie maszyn – takie komplikacje przechodzą firmy bardzo często. Najmocniejsze firmy jednak radzą sobie dobrze i rozwijają się nieustannie, a spawanie aluminium jest jedną z najważniejszych prac. Aluminium stosowane jest w firmach, jako ważny element maszyn i urządzeń. Aby spawy były idealne niezbędne są urządzenia wysokiej jakości oraz spawacze potrafiący świetnie wykonać własną pracę. Wiedza oraz profesjonalizm spawacza przekładają się na jakość spawania aluminium. Spawach powinien przestrzegać zasad bhp, zabezpieczać własne ciało oraz oczy podczas spawania różnorodnych materiałów.