Niejeden przeciętny uczeń zastanawiał się, gdzie tkwi źródło sukcesu szkolnego jego piątkowego czy celującego kolegi. Poziom inteligencji jest podobny, szybkość nauki również. Gdzie tkwi haczyk?

Po pierwsze dobrzy uczniowie lepiej się uczą, bo… lepiej się uczą. Mniej lub bardziej świadomie stosują techniki wspomagające pamięć takie jak powtarzanie czy mapy mentalne. Są też bardziej sumienni i zdyscyplinowani. Prace domowe zadane danego dnia odrabiają tego samego dnia, a przed kolejną lekcją powtarzają materiał. Ci co zostawiają wszytko na ostatnią chwilę często nie przykładają się do wykonywanych zadań. Ale, żeby efektywnie powtarzać trzeba mieć poukładane priorytety, czyli osławione „najpierw obowiązek potem przyjemność”.

Kolejnym sposobem są mapy mentalne. Większość ludzkości to wzrokowcy. Wystarczy, że treść lekcji czy zadania przedstawimy w sposób graficzny – schematem, rysunkiem, mapą, wykresem lub wypunktujemy najważniejsze wiadomości. Wtedy nie trzeba się specjalnie uczyć, wystarczy przeanalizować grafikę lub podpunkty, a wiedza sama się utrwala.

Najlepsi uczniowie doszli do jeszcze jednej metody na świetne stopnie. Przed klasówkami, czytając dany dział z książki i zeszytu, wypisują sobie pytania, które może zadać nauczyciel na sprawdzianie. Mając gotową listę pytań wystarczy na nie odpowiedzieć i w domu zweryfikować swoją wiedzę, uzupełnić braki. Robiąc to w miarę skrupulatnie nie mogą być zaskoczeni w szkole żadnym pytaniem. Podobnie jest z przedmiotami ścisłymi – wystarczy przejrzeć i rozwiązać jeszcze raz wszystkie zadania ze zbioru zadań i prac domowych. Na klasówkach nauczycielom nie chce się zazwyczaj wymyślać nowych problemów i posiłkują się gotowymi wzorami.

Przepis na sukces jest prosty, chociaż trzeba włożyć nieco wysiłku. Dyscyplina, dobra organizacja dnia i tygodnia bardzo pomagają w takim uczeniu się, żeby otrzymywać dobre i bardzo dobre oceny.