Robienie zakupów w sklepach internetowych staje się coraz popularniejsze, zarówno na świecie jak i w naszym kraju. W związku z tym, że realizacja zamówienia zaczyna się z reguły po zatwierdzeniu płatności, warto opisać w kilku słowach, jakie mamy możliwości związane z tym aspektem.

Przede wszystkim możemy wykonać zwykły przelew z naszego konta. Po złożeniu zamówienia, otrzymamy informacje, na jaki numer konta przekazać pieniądze. Jest to jednak jedna z najdłuższych metod opłacania zamówionego towaru. Wiele sklepów oferuje również płatność przy odbiorze. Są dwie zalety takiego rozwiązania. Przede wszystkim, zamówienie realizowane jest od razu. Sklep nie czeka bowiem na przekazanie zapłaty za towar. Kolejna zaleta, to możliwość sprawdzenia towaru przed uiszczeniem opłaty kurierowi. Dzięki temu, możemy spojrzeć czy nasz towar jest zgodny z opisem, czy nie jest uszkodzony, oraz czy znajduje się wraz z nim komplet dokumentów czyli rachunek lub faktura, instrukcje oraz karta gwarancyjna, która powinna być podbita.

Kolejnym sposobem dokonywanie płatności jest korzystanie ze zintegrowanych systemów obsługujących transakcje bezgotówkowe. W realiach naszego kraju, dostępnych jest kilka platform, które umożliwiają praktycznie natychmiastowe przekazanie zapłaty za zamówiony towar. Płatności internetowe cechują się wysokim poziomem stosowanych zabezpieczeń, co uniemożliwia próby kradzieży naszych danych albo przekazywanych pieniędzy, oraz szybkość realizacji transakcji. Pieniądze, które wpłacamy za pomocą tychże systemów, mogą pojawić się na koncie sprzedawcy, praktycznie po chwili. Dzięki stosowaniu takich systemów, realizacja zamówienia może rozpocząć się już kilka minut po jego złożeniu.

W przypadku drobnych towarów o niewielkiej wartości, sklepy mogą zdecydować się na umożliwienie płatności za pomocą wiadomości sms. Wadą tego rozwiązania jest z pewnością wysoka prowizja pobierana przez operatora sieci, co sprawia, że klient musi zapłacić za towar blisko dwa razy więcej niż w przypadku innych rodzajów płatności.